Hakem Değerlendirme Süreci

Hakem hocalarımız dergi sistemine "Hakem" kullanıcı kimliğiyle giriş yaptıktan sonra, atandıkları makaleye dair bilgileri ekranda görmektedirler. Çalışmanın üzerine tıklandığında aşağıdaki görüntü ekrana gelecektir.

Hakem hocamız makale ile ilgili başlık ve özet bilgilerini bu ekranda görebilecektir. Ayrıca makale ile ilgili detay bilgilere "Tüm Gönderi Detaylarını Görüntüle" linkinden ulaşılabilmektedir. Bir sonraki resimde bu detay bilgiler ekranı görülmektedir. Makale, içerik olarak ve değerlendirme takvimi bakımından hakem hocamız açısından uygun ise, hakem hocamız sayfanın en altındaki " Değerlendirme İsteğini Kabul Et" seçeneğini seçerek makale değerlendirme sürecini başlatmış olacaktır. Eğer çalışma uygun değilse hocamız bu ekranda "Değerlendirme İsteğini Reddet" seçeneğini seçerek değerlendirme sürecini bitirebilecektir.

Çalışma ile ilgili detaylar ekranda görüldüğü gibi incelenebilmektedir.

 

2. Aşamada hakem hocalarımıza değerlendirme sürecinde rehberlik edecek bilgiler yer alacaktır. Bu aşamada değerlendirme sürecine devam etmek için işaretli yere tıklanması gerekmektedir.

3. aşamada, değerlendirilecek makalenin word formatına erişilmektedir. Word dosyası bilgisayara indirilip incelenebilir ve üzerinde düzeltmeler yapılarak, ileriki aşamalarda anlatılacağı üzere, yazarlara geribildirim yapmak üzere tekrar sisteme yüklenebilir. Bu aşamada hakem hocalarımızın inceledikleri çalışma ile ilgili hazırlanmış olan değerlendirme formunu doldurmaları da gerekmektedir.

 

 

Değerlendirme formunun sonunda bir metin kutusu yer almaktadır. Hakem hocalarımız bu metin kutusuna değerlendirme ile ilgili editöre ve/veya yazarlara iletmek istedikleri görüşlerini ya da yazarlardan istedikleri düzeltmeleri yazabilirler. Ayrıca hakem hocalarımız, eğer makale metni üzerinde düzeltme isteklerini belirtmişlerse, metin kutusu altında yer alan "Dosya Yükle" seçeneğiyle düzeltmeleri belirttikleri dosyayı yükleyebilirler.

 

Resmin en altında yer alan Öneri kısmı editörler açısından çok önemlidir. Çünkü hakem hocamızın çalışma ile ilgili karar önerisini buradan seçmesi gerekmektedir.

Hakem hocalarımızın seçebilecekleri karar önerileri aşağıdaki resimde gösterilmektedir.

Bu karar alternatifleri için Dergi Ana sayfasında "HAKEM" sekmesi altında yer alan "Karar Önerileri ve Açıklamaları" kısmının incelenmesi büyük önem taşımaktadır.

 

Karar önerisi de seçildikten sonra aşağıdaki onaylama ekranı gelecektir:

 

Onaylama ekranından sonra gelecek olan aşağıdaki ekranda, hakem hocalarımız değerlendirdikleri çalışma hakkında bir tartışma başlatabilirler. Bu uygulama yeni olup bölüm editörü ve çalışmanın hakemleri arasında fikir alışverişi niteliğinde gerçekleşmektedir.

Tamamlanan değerlendirmenin bölüm editörüne gönderildiğini gösteren aşağıdaki ekranda, hakem hocalarımız daha önce yaptıkları değerlendirmelere de "Arşivler" kısmından erişebilirler.

 

TUJOM Dergisi Editör Kurulu olarak, alanlarında uzman çok değerli hakem hocalarımıza makale değerlendirme sürecinde görev aldıkları için çok teşekkür ederiz.